• Ankara Plastik Cerrahi – Burun Estetiği Ankara

  • Op. Dr. Raşid TOKSÖZ, burun estetiği ankara, ankara plastik cerrahi, plastik cerrah, yüz estetiği, kepçe kulak estetiği

Telefon

0543 489 26 63

Email

bilgi@drrasid.com

Adresimiz

1071 Usta Ankara İş ve Yaşam Merkezi B Blok Kat:18 No:130 (25B/130) Çankaya - Ankara

Meme Estetiği

3 / 6

MEME ESTETİĞİ

Memeler insaklıkta annelikle, şefkatle ve cazibe algılanmış organlardır.

Zamanla ve yer çekimiyle şekli bozulabileceği gibi doğuştan kaynaklanan sorunlar da olabilir. Tüm bunlara meme büyütme/küçültme , dikleştirme yöntemleriyle size özgü çözümler üretmeye çalışıyoruz.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI

Televizyonu açtığımızda, herhangi bir dergiyi karıştırdığımızda ya da internette gezinirken, her yerde mükemmel vücut hatları ile karşımıza çıkan kadınları görüyoruz. İnce bir bel, büyük göğüsler ve geniş kalçalar, günümüzün en ideal vücut ölçüsü olmakla birlikte, hemen her kadın bu vücut tipinin hayalini kurmaktadır. Bu da, meme büyütme ameliyatlarının, tüm dünyada en çok talep edilen estetik cerrahi prosedürlerden biri olmasının en önemli nedenidir.

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ NEDİR?

Büyütme Mamoplasti olarak da bilinen meme büyütme estetiği; meme içine büyütme impantı (bilinen adıyla silikon) yerleştirilmesini içeren estetik bir prosedürdür. Silikonun tipi ve boyutu; göğüslerinizin ne kadar büyük olmasını istemeniz, meme anatominiz, cilt kalınlığı ve elastikiyetiniz ve vücut tipiniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Doktorunuz; meme büyütme estetiğinde kullanılacak, sizin için en ideal boyutu belirleyecektir. Meme büyütme estetiği genellikle;

· Genetik olarak küçük göğüslere sahip olan kadınlar,

· Kilo verme ya da hamilelik sonrası dönemde, emzirmeye bağlı olarak meme hacmini kaybeden kadınlar,

· Asimetrik göğsü olan kadınların tercih ettiği bir prosedürdür.

KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Meme büyütme estetiği, oldukça kişisel bir uygulamadır ve herkes için uygun bir seçenek olmayabilir. Bir karar vermeden önce, mutlaka bir uzman plastik cerrah ile konuşmalısınız. Doktorunuz, genel sağlık durumunuzu değerlendirecek ve size en uygun tedavi planını belirleyecektir. Meme büyütme estetiği için genel olarak uygun adaylar;

· Fiziksel olarak sağlıklı bireyler,

· Gerçekçi beklentileri olanlar,

· Göğüsleri çok küçük olduğu hissinden rahatsız olanlar,

· Kilo kaybı, gebelik ya da yaşlanmaya bağlı olarak memenin hacmi ve şeklinde bozulma olanlar,

· Göğüs bedenini değiştirmek isteyenler,

· Göğüslerinden biri ya da her ikisi normal olarak gelişmemiş olanlar, meme büyütme estetiği için uygun adaylardır.

Yine de, bir operasyon için uygun bir aday olup olmadığınızın kararını verecek olan kişi doktorunuz olacaktır. Silikon ile göğsünüzü büyütmeye karar vermeden önce, şunları da akılda tutmalısınız:

· Meme büyütme estetiği, emzirme yeteneğinizi etkileme riski çok azdır

· Ömür boyu kalıcılığı garanti edilmez. Gelecekte her iki silikonun da değiştirilmesi gerekebilir

· Sigara içen kadınlarda, herhangi bir cerrahi operasyona bağlı komplikasyon riski artmaktadır. Meme implantı taktırmayı düşünüyorsanız, sigarayı bıraksanız iyi edersiniz.

· Kanama ve enfeksiyon gibi cerrahi risklerin yanında; ameliyat sonrası silikon çevresinde sıvı birikmesi, meme ve meme ucundaki duyumunuzda değişimler, geçici ya da kalıcı uyuşukluk gibi komplikasyonlar gelişebilir,

· Bu oldukça bireysel bir işlem olduğu için, bir başkasının isteği için yaptırılmamalıdır.

SİLİKON İMPLANT OLMADAN MEME BÜYÜTME MÜMKÜN MÜ?

*Kendi yağınızdan yapılan yağ hücre tarnsferi ile bir miktar meme büyütme mümkündür. Ancak bu yöntemi daha çok meme protezi örtmek için daha çok tercih etmekteyiz.

Dolgular ile yapılan meme büyütmeyi ise tavsiye edtmiyoruz.

MEME İMPLANTI İLE İLGİLİ OLAN ALCL NEDİR?

Son yıllarda, silikon meme protezlerinin çevresinde doğal olarak oluşan kapsülün içerisinde bir tür lenfoma gelişme riski olduğu ortaya konmuştur. Meme protezı̇ ı̇le ı̇lı̇şkı̇lı̇ anaplastı̇k büyük hücrelı̇ lenfoma (BIA-ALCL) adı verilen bu hastalık, bir tür meme kanserı̇ değı̇ldı̇r; lenf hücrelerinden kaynaklanan bir kanser türü olup, protez ameliyatından ortalama 4-8 yıl sonra ortaya çıkan, hastaların %80’inde, memede genellı̇kle tek tarafta şı̇şlı̇k, ağrı, nadı̇ren de memede kı̇tle, sertlı̇k, ası̇metrı̇ ve kızarıklık gibi yakınmalarla kendini gösteren bir hastalıktır. Protezin ve çevresindeki kapsülün tamamen çıkarılmasıyla tedavi edilebilmektedir. Tanıda geç kalınmış ya da ilerlemiş hastalık durumunda kemoterapi ve/veya radyoterapi gerekebilir. Tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, ihmal edildiğinde ölümle sonuçlanabilir.

BIA-ALCL hastalığının bulgularının farkında olunuz. Protez ameliyatından yıllar sonra memenı̇zde ortaya çıkan, sonradan gelı̇şen ve geçmeyen süreklı̇ bı̇r şı̇şlı̇k ve ağrı varsa mutlaka plastı̇k cerrahınıza başvurunuz.

Vücuda yerleştirilen her protezde olduğu gibi, meme protezlerinizin üretici firma, marka, model ve seri numarası gibi bilgileri içeren kimlik kartlarının sağlık kayıtlarınızda bulunması gerekir. Eğer elinizde yoksa, plastik cerrahınızla temas kurup, ameliyat kayıtlarınızdan hangı̇ marka ve model protez kullanıldığını öğrenı̇n.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Büyük memeli olmak kesinlikle bir sağlık sorunudur. Sadece görsel ve fonksiyonel olarak geride bırakmaz sizi, aynı zamanda bel ve boyun ağrılarına ve fıtıklara yol açabilir. Meme Küçültme ameliyatı 2-3 saat kadar süren bir ameliyattır ve genelde ertesi gün hasta taburcu edilir. Bu operasyonda en az uzunluktaki iz her zaman en iyi sonuç değildir. Meme şeklinin kalıcı olarak en iyi hale gelmesi en iyi şeydir.

MEME ESTETİĞİ İLE BEL AĞRISININ AZALMASI

İri göğsüler bel ve boyun fıtıkları için davetiye çıkarmaktadır. Kadınlarda bel ağrılarının önemli sebeplerinden biri de iri göğüslerdir. Omuzlarda sutyen izi bunun göstergelerinden biridir. Ayrıca genç yaşta kişi büyüklüğünden utanır ve eğilerek postürünü bozar. Aslında tüm bunların düzeltilmesi birkaç saatlik ameliyat ile mümkündür. Daha az bel ve boyun ağrısı ve daha estetik görünüm için meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

MEME KÜÇÜLTMEDE HANGİ YÖNTEMLER UYGULANMAKTADIR?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da kişiye özgü bir planlama yapıyoruz. Memenin büyüklüğü, ne kadar küçülmesini istediğinize göre, çocuk isteğine, sarkıklığa göre teknikler değişmektedir.

MEME KÜÇÜLTME SONRASI İZLER NEREDE OLUYOR?

Genelde meme başı etrafında bir kesi oluyor, bu meme başı da küçültüleceği için neredeyse her hastada böyle. Geri kalan iz ise meme başından alağıya doğru oluyor ve bazen orada bitiyor, bazen ters “T” harfi şeklinde yanlara uzuyor. Burada dikkat ettiğimiz nokta en az iz bırakmak ve izleri çamaşır içine gizlemek.

MEME KÜÇÜLTMEDE MEME BAŞININ YERİ DEĞİŞİYOR MU?

Evet zaten büyük meme çok büyük oranda sarkmış memedir ve meme başı orijinal yerinde değildir. Meme başlarını yukarıya alıyor ve meme tepesinin en ortasına sabitliyoruz.

MEME KÜÇÜLTMEDEKİ RİSKLER NELERDİR?

Meme küçültme sağlığınıza da büyük katkılar sağlayan bir ameliyat olsa da bazı riskleri vardır.

*İzler

*Asimetri

*Meme Başının Nekrozu (ölmesi)

*Meme başı his kaybı

*Anesteziye ait riskler

GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI KANSERDEN KORUR MU?

Göğüs küçültme planladığımız hastamıza, ameliyattan önce mutlaka ultrason ve mamografi yaptırıyoruz. Şüpheli bir durum görürsek de Genel Cerrahi görüşü istiyoruz. Bu verilerle operasyona başlayarak meme dokusu ve meme etrafı yağ dokusundan çıkarımlar yapıyoruz. Çıkan bur parçaları ise patolojiye laboratuvarına gönderiyoruz. Yapılan çalışmalar meme dokusunun %0-70’inin meme küçültme ameliyatlarında uzaklaştırıldığını göstermiştir. Bu orana göre meme kanseri riski de azalmış olur.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRA NELERİ DİKKAT EDİLMELİDİR?

Meme küçültme sonrası fazla kanı çekmek için drenler olabilir ve bunların günlük takibi yapılmalıdır. Size önerilen özel sütyenleri ikinci günden itibaren giymeniz gerekir. Ameliyat sonrası kollarınızı aşırı kaldırmanız ve ağır yükler taşımanız istenmez. Ayrıca tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi bir ay boyunca ağır egzersiz yapmamalısınız.

MEME DİKLEŞTİRME(MASTOPEKSİ)

MEME TOPARLAMA/ DİKLEŞTİRME NEDİR?

Annelik sonrası ya da zamanla memeler yerçekimine yenilir ve sarkar. Bu doğal bir süreçtir. Basit bir ameliyatla memeleri dikleştirmek ve anatomik yerine getirmek mümkündür.

MEME DİKLEŞTİRMEDE HANGİ YÖNTEMLER UYGULANMAKTADIR?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da kişiye özgü bir planlama yapıyoruz. Memenin formuna sarkıklığına göre teknikler değişmektedir.

MEME DİKLEŞTİRME SONRASI İZLER NEREDE OLUYOR?

Genelde meme başı etrafında bir kesi oluyor, bu meme başı da küçültüleceği için neredeyse her hastada böyle. Bazen meme başı etrafı kesi yetmiyor ve aşağıya uzanan bir kesi de yapmak gerekiyor.

MEME DİKLEŞTİRME MEME BAŞININ YERİ DEĞİŞİYOR MU?

Evet büyük oranda sarkmış memelerde meme başı orijinal yerinde değildir. Meme başlarını yukarıya alıyor ve meme tepesinin en ortasına sabitliyoruz.

MEME DİKLEŞTİRME RİSKLER NELERDİR?

Meme dikleştirme ameliyatında bazı riskler vardır. Bunlar;

*İzler

*Asimetri

*Meme Başının Nekrozu (ölmesi)

*Meme başı his kaybı

*Anesteziye ait risklerdir.

MEME K DİKLEŞTİRME AMELİYATI SONRA NELERİ DİKKAT EDİLMELİDİR?

Meme dikleştirme sonrası fazla kanı çekmek için drenler olabilir ve bunların günlük takibi yapılmalıdır. Size önerilen özel sütyenleri ikinci günden itibaren giymeniz gerekir. Ameliyat sonrası kollarınızı aşırı kaldırmanız ve ağır yükler taşımanız istenmez. Ayrıca tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi bir ay boyunca ağır egzersiz yapmamalısınız.

MEME BÜYÜTME VE DİKLEŞTİRME(ÖGMENTASYON MASTOPEKSİ)

Bazen hem sarkık hem de küçük olabiliyor. BU durumda elimizdeki tüm çözümleri sunmamız gerekir. Yani memeyi hem silikon ile büyütüp hem de dikleştirmek gerekebilir. Bir yandan sarkıklığı azaltmak için memeyi asarken, diğer yandan meme içine ağırlık koyup yerçekimini etkisini artırıyoruz. İşte bu yüzden çok detaylı bir planlama gerekir ve her iki ameliyatın birden risklerini taşır.

MEME BÜYÜTMDE DOLGULAR VE İP UYGULAMALARI

Henüz günümüzde memeye va sağlığa zarar vermeden gerçekten büyütecek bir dolgu maddesi yoktur. Mevcut olanları kullanmıyor ve önermiyoruz. İp yöntemleri de benzerdir. İple kaldırılan memenin kalıcışığı olmaz ve hemen kopan bu iplere emek ve zaman harcamak şu an mantıklı görünmüyor.